Hakkımızda
Arık Stüdyo Yenişehir

ARIK Fotoğraf Stüdyosu  Mersin Yenişehir bölgesinde Profesyonel Fotoğrafçılık konusunda  sizlere üstün hizmetler vermektedir. En özel anlarınızda, sizler için hazırladığımız en uygun kampanyalarımızla yanınızdayız.

 • Düğün Çekim
 • Nişan Çekim
 • Dış Çekim
 • Albüm
 • Klip Çekim
 • Tanıtım Filmi
 • Okul Etkinlikleri
 • Mezuniyet
 • Yemek-Menü Çekim
 • Seslendirme
 • Fotoğraf Çekim
 • Video Çekim (FullHD -  4K)
 • Drone (Havadan Görüntüleme)  FullHD - 4K
 • Fotoğraf Basım (10x15 - 15x21)
 • Eski Video Kasetleriniz cd ye aktarım. Ayrıca Eski Video kasetlerinizi ve fotoğraflarınızdan oluşan kısa film izlemek istemez misiniz?

İletişim
Adres:
Fuat Morel Mahallesi, 28103 Sokak, B No:1 BE, 33120 Yenişehir
Tel:
0552 260 17 33
E-posta:
arikstudyo@gmail.com
Ella Williams

Portre fotoğraf çekiminde; fotoğraf makinasının kalitesi, lens seçenekleri ve kullanabileceğiniz bir sürü aksesuar vardır. Ancak tüm bunlardan daha önemli olan ışıktır. Özellikle portre fotoğraf çekiminde ışıktan daha önemli bir şey yoktur.

Doğal ışık herkes tarafından sevilir. Bu yüzden stüdyo çekimlerinde de genellikle doğal ışığa yakın ışıklar tercih edilir. Ancak elinizdeki ışıkları çok daha farklı kullanarak, oldukça farklı fotoğraflar ortaya çıkartabilirsiniz.

Portre Fotoğrafçı Zach Sutton yıllar boyu çektiği bir çok fotoğraftan sonra, tespit ettiği farklı aydınlatma tekniklerini paylaştı. Sizler de bu 4 farklı ışıklandırma tekniği ile çok farklı portre fotoğraflar çekebilirsiniz.

1. Yumuşak Işık Kullanımı

 

Yumuşak ışık kullanımı, hem erkek hem de kadın modelleri çok güzel göstermenin yanı sıra, aynı zamanda kişiyi aydınlatmanın en uygun maliyetli yollarından biridir.

Kurulum basittir ve ihtiyacınız olan 2 tane en büyük boy ışıktır. Bunun için büyük şemsiyeleri tercih edebilirsiniz.

 

Işıklardan birini, modelin ön tarafına yukarıdan olacak şekilde konumlandırın. Diğer ışığı ise modelin aydınlatmak istediğiniz tarafını (genellikle modelin sol tarafı aydınlatılır) seçerek konumlandırın.

 

Bu ışık kullanımı ile geniş bir alanı aydınlatabilir ve yumuşak ışık geçişlerinden oluşan bir sonuç elde edersiniz.

2. Kelebek Aydınlatma

 

Kelebek aydınlatma tekniği oldukça basittir. İnsanlar zamanlarının %99’unda yukarıdan ışık alır. Açık havada yürürken güneş yukarıdadır, bir binada yürürken ışık tavandan gelir. Kelebek aydınlatması, günlük yaşamda normal olanın avantajlarından yararlanır.

Hem erkekler hem de kadınlar için ideal bir aydınlatma seçeneğidir. Bu ışık türünü kullanmak için ihtiyacınız olanlar; bir adet orta boy softbox ve aşağıdan kullanmak için bir reflektör.

 

Tüm güzel fotoğrafçılar için muhtemelen en yaygın aydınlatma tekniğidir çünkü gerçekten yumuşak ve zarif bir ışık üretir, bu da konunun iyi görünmesini garanti eder.

3. Arka Plan Aydınlatma

 

Portre fotoğrafçılıkta kullanılan favori yöntemlerden biridir. Işık kümesi içinden çıkan bir portre her zaman ilgi çekmiştir. Bu ışık türü; modeli ön plana çıkartır, sonuç zarif ve meleksi bir his verir.

Bu ışıklandırma tekniğini kullanmak da oldukça kolaydır. Bu aydınlatma, büyük bir arkaplan ışığı ve büyük bir ön plan ışığından oluşmaktadır. Modeli bu iki ışık kaynağı arasına fotoğraftaki gibi yerleştirerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

 

Dikkat çeken, harika fotoğraflar elde etmek için bu ışıklandırma türünü kullanabilirsiniz.

4. Güçlü Kısa Aydınlatma

 

Kısa aydınlatma, bir fotoğrafa dram eklemek için kullanılan geleneksel bir tekniktir. Kısa aydınlatma, sadece konunun aydınlatılmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca ışıklandırma arkadan da yapılabilir, böylece yüzlerinin gölge tarafı fotoğraf makinesine daha yakın olur ve sonuç çok daha ilginç olur.

Bu ışık tekniğini kullanmak için, 2 farklı ışık yeterli olacaktır. Çünkü modelin gölge kısmının tamamen kaybolması istenmez. Bu yüzden çekim yönünün ters tarafına modele yakın güçlü bir ışık konumlandırılır. Diğer tarafta ise daha uzakta yer alan çok güçlü olmayan soft bir ışık konumlandırılır.

Mersin Arık Stüdyo Olarak Hayatı Kolaylaştıran Bilgileri Vermeye Devam Edeceğiz. 

Son

Yazılarımız

My favorite task

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı

Biyometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranış sal ve fiziksel karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılıyor.
Pasaport‘larda bu aşamada yalnız yüz ve parmak izi biyometrileri...
Daha Fazla

My favorite task

Portre Fotoğraflarda 4 Farklı Işık Kullanımı

Portre fotoğraf çekiminde; fotoğraf makinasının kalitesi, lens seçenekleri ve kullanabileceğiniz bir sürü aksesuar vardır. Ancak tüm bunlardan daha önemli olan ışıktır. Özellikle portre fotoğraf çekiminde ışıktan daha önemli bir şey yoktur.

Doğal ışık herkes tarafından sevilir. Bu yüzden st&uum...
Daha Fazla

My favorite task

Cep Telefonu fotoğrafçılığı

Cep telefonları fotoğraf alanında artık kendini kanıtlamış durumdadır. Birçok marka ve modelde cep telefonunun fotoğrafçılık alanına iyiden iyiye girmiş olması, beraberinde fotoğraf çekim teknikleri, donanımsal yeterlilik ve sanatsal bakış açısı konularında bir rekabet ortamı yaratmıştır. Cep telefonu ile fotoğraf ç...
Daha Fazla

My favorite task

Fotoğrafçılık Nedir?

Günümüzün gelişen teknolojileri ile çok daha fazla ilgi duyulan ve özel günlerin vazgeçilmezi haline gelen fotoğrafçılık bireylerin gördüğü bileşenleri belirli teknik ve cihazlarla görsel bir sanata dönüştürmeleridir.

Fotoğrafçılık günümüzde gelişmiş ...
Daha Fazla